Opublikowano:

Koła w rowerach i wózkach dziecięcych

Słoneczna pogoda to zachęta do wyjścia z dzieckiem na spacer – pociecha może spędzić ten czas w wózku lub, gdy jest nieco starsza, na rowerze. W obu przypadkach warto zadbać o jej komfort, na który wpływa między innymi rodzaj kół. Modele montowane w wózkach i rowerach są bardzo rozmaite, dlatego przy zakupie najlepiej zwrócić uwagę na istotne parametry, takie jak wielkość czy rodzaj opon.

Rowery dla dzieci – 12-24 calowe koła

rower

Najmłodszym dzieciom zdolnym do samodzielnej jazdy – czyli pociechom w wieku od 2 do 4 lat – przydadzą się modele z 12-calowymi kołami. Wyposażono w nie zarówno biegowe, jak i standardowe rowery dla dzieci. Sklep zazwyczaj oferuje modele wyposażone w mniejsze kółka boczne, których zadaniem jest dodatkowa stabilizacja. Warto zwrócić uwagę na możliwość ich odkręcenia, co pozwoli dostosować rower do potrzeb malucha. Dzięki kółkom bocznym dziecko może swobodnie uczyć się prawidłowej jazdy, nie martwiąc się o wywrotkę. Modele przeznaczone dla starszych pociech mają większe koła – 16-calowe będą odpowiednie dla 4-6-latków, 20-calowe dla 5-8-latków, a młodzież w wieku powyżej 9 lat powinna wybrać 24-calowe modele. Dużą rolę odgrywa wzrost dziecka – jeśli wynosi on blisko półtora metra, warto zastanowić się nad rowerem dla dorosłej osoby.

Dziecięce rowerki mają zazwyczaj grube, stabilizujące jazdę opony. Ich bieżnik powinien być pełen żłobień i wzorów, które zwiększają przyczepność, co jest przydatne zwłaszcza poza asfaltem. Warto zwrócić uwagę także na hamulce – w rowerach dziecięcych oprócz standardowych modeli typu V-brake zwykle montuje się także mechanizm Torpedo. Jest on ukryty w samym kole, a dokładniej – w piaście. Hamulec Torpedo pozwala na wytracanie prędkości za pomocą pedałów – wystarczy nimi kręcić do tyłu, co jest bardzo intuicyjne dla dzieci.

Wózki dziecięce z pompowanymi, żelowymi i piankowymi kołami

wózek spacerowy

Wygodne wózki spacerowe 4baby czy też innych marek mają zazwyczaj dwie pary kół, małe przednie i tylne duże. Większe znaczenie niż rozmiar ma jednak ich rodzaj – wózki dziecięce spacerowe tanie są wyposażone w piankowe lub pompowane koła. Pod oponami tych ostatnich znajduje się dętka, która wymaga regularnego napełniania powietrzem, a w przypadku przebicia wymiany. Zaletą pompowanych kół jest amortyzacja zwiększająca wygodę jadącego w wózku dziecka. Modele piankowe są polecane głównie do spacerów po gładkiej nawierzchni, za to żelowe sprawdzą się także na nierównościach. Cechą wspólną tych dwóch rodzajów kół jest niska masa i praktyczna bezobsługowość. Warto zwrócić uwagę na możliwość blokowania przednich kół, gdyż dzięki temu lekki wózek wielofunkcyjny może być stabilnie prowadzony po prostym torze, co poprawia komfort odpoczywającego maluszka.

Ciekawą propozycję stanowi połączenie rowerka i wózka spacerowego. Jadący na tego rodzaju trójkołówce bobas może sam sterować i pedałować lub być pchany do przodu przez opiekuna. Trójkołowy rowerek ma osłonkę chroniącą dziecko przed deszczem oraz pasy bezpieczeństwa, dzięki którym pociecha nie wypadnie z siedziska. Koła w takiej trójkołówce łączą cechy modeli znanych z wózków i rowerów, z tą różnicą, że do przedniej piasty dołączone są pedały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *